wtorek, Sierpień 11th, 2009 | Author:

96799

Ludność Damary, a szczególnie Doliny Krwawnika, nauczyła się pokładać ufność w bogach, gdyż to od ich łaski już tyle razy zależał ich los. Mimo iż dominującymi wyznania są tutaj Ilmater, Sylvanus i Tempus, to i inne kulty rozwijają się. Jedne przyciągają coraz większą liczbę wyznawców, inne zaś wciąż wydają się obce na tych ziemiach.

aerdrie_symbol

Aerdrie Faenya
Charakter: Chaotyczny Dobry

Domeny: Powietrze, Zwierzęta, Chaos, Dobro, Burza, Elfy

Elfia bogini powietrza, pogody i ptaków. Zsyłająca deszcz Jej wyznawcami są głównie avarielowie, choć również inne elfy oddają jej cześć, szczególnie podróżnicy, łowcy, druidzi, bardowie, a nawet niektórzy czarownicy. Zwana jest też Królową Avarielów. Z racji tego, że w dolinie mało jest elfów, a ich skrzydlate plemię jest traktowane bardziej jak legenda niż rzeczywistość, to i bogini jest tutaj bardzo słabo znana.

arvoreen_symbolArvoreen
Charakter: Praworządny Dobry

Domeny: Wojna, Prawo, Dobro, Ochrona i Niziołki

Bogini wojny niziołków. Zwana jest również Obrońcą, Czujnym Mieczem, Strażniczką Osad. Jej wyznawcami są wszystkie niziołki, ale szczególnie te które upodobały sobie życie poświęcone walce i ochroni swych pobratymców. W dolinie jest dość popularna wśród miejscowej społeczności niziołków, żyjących w cieniu Muru Damary. Bóstwo wymaga od siebie i swoich wyznawców, by zawsze byli gotowi do ochronny przedstawicieli swej rasy.

auril_symbolAuril
Charakter: Neutralny Zły

Domeny: Powietrze, Zło, Zimno, Burze

Bogini lodu. Jej kapłani chcą pozbawić ciepła każde miejsce, dlatego nie są zbyt popularni, a w Damarze zakazani. Zwana też Lodową Dziwicą, Lodową Jutrznką, Zimną Boginią, Panią  Powietrza i Mroku. Jej wyznawcami są źli druidzi, łowcy, niektórzy mieszkańcy ziem o surowym, mroźnym klimacie. Szczególności na pólnocy, gdzie ofiary jej furi są dość częste, strach przed nią jest powszechny. W Damarze jest szczerze nienawidzona.

azuth_symbolAzuth
Charakter: Praworządny Neutralny

Domeny: Iluzja, Wiedza, Prawo, Magia, Zaklęcia

Opiekun magów i posługujących się magią.  Lord Zaklęć. Jest wiernym sojusznikiem Mystry. Wyznają go wszelkiej maści filozofowie, myśliciele, magowie, mnisi. Szczególnie bliski jest tym, którzy do magii mają podejscie tradycjonalistyczne. W okolicy Wrót staje się coraz bardziej popularny, ze względu na powstałą tutaj Akademie Magii.

bane_symbolBane
Charakter: Praworządny Zły

Domeny: Zniszczenie, Prawo, Zło, Tyrania, Nienawiść

Bóg zła, sporów, nienawiści i tyrani. Zakazany w Damarze. Niegdyś działał tutaj jego kult, ale został rozbity. Cześć oddają mu ci którzy za pomocą brutalnej siły usiłują podbijać innych, tyrani, źli wojownicy, mnisi i czarodzieje. Zwany Czarną Ręką, albo Czarnym Panem, czasem również Panem Ciemności. Mimo iż kojarzony jest z przemocą i zniszczeniem, jego sługi często stosują przebiegłe intrygi by sięgnąć po coraz większą władze i mieć wpływ na decyzje.

Beshababeshaba_symbol
Charakter: Neutralny Zły

Domeny: Chaos, Zło, Los, Szczeście, Oszustwa

Bogini nieszczęścia, pecha, intryg i wypadków. Wszyscy odnoszą się do niej ze znacznym lękiem, by nie zechciała zamieszać w ich życiu. Jest siostrą bogini szczęścia – Tymory. Wyznają ją zabójcy, sadyści, hazardziści, zwana również Panią Zguby. W Damarze nie jest wyznawana i nie ma żadnych śladów jej działalności. Jednak plotki głoszą, że od czasu do czasu pojawiają się tutaj jej kapłani, niosąc napotkanym osobom przekleństwo swej pani. Niegdyś była uważana za chaotyczną boginie, teraz jednak zaczyna się to zmieniać.

chauntea_symbol_-_mike_schelyChauntea
Charakter: Praworządny Dobry (dawniej Neutralny Dobry)

Domeny: Zwierzęta, Ziemia, Dobro, Rośliny, Ochrona, Odnowa.

Bogini rolnictwa, upraw, zbóż, rolników, ogrodników i lata. Wyznawana przez tych co żyją z uprawy ziemi, druidów, chłopów. W różnych regionach inaczej nazywana. Na północy w pobliżu Wielkiego Lodowca – Pahluruk, w Rashemenie jako Bhalla. Dla swoich wyznawców jest Wielką Matką, Matką Ziemi. Jest partonką życia i wielką przeciwniczką Talony. W Damarze jednak nie jest tak popularna jak Sylvanus.

Clangeddin ‚Srebrnobrody’clangeddin_symbol
Charakter: Praworządny Dobry

Domeny: Krosnoludy, dobro, prawo, siła, wojna

Ojciec Bitwy to drugi z najważniejszych krasnoludzkich bogów. Uczy on swych wyznawców, że zwycięstwo musi być osiągnięte przez męstwo i odwagę. Tchórzostwo jest największą wadą, a prawdziwy wojownik nigdy nie ustępuje swemu przeciwnikowi. W warunkach w jakich żyją krasnoludy w Damarze, a więc codziennie mając za sasiadów orki i gobliny, bóstwo to jest szczegolnie popularne.

corellon_symbolCorellon Larethian
Charakter: Chaotyczny Dobry

Domeny: Chaos, Dobro, Ochrona, Wojna

Bóg sztuki i nauki, najważniejszy elficki bóg, stwórca i obrońca elfiej rasy, pogromca drowów i wielki nieprzyjaciel Lolth. Według legend elfy narodziły się z krwi Corellona przelanej podczas walki z Gruumshem Jednookim – bogiem orków. Jego symbolem jest półksiężyc. Jest opiekunem bardów, artystów, rzemieślników, muzyków, elfickiej wysokiej magii, wojowników, poetów i ogólnie elfiej rasy.

Cyriccyric_symbol
Charakter: Chaotyczny Zły

Domeny: Chaos, Zniszczenie, Zło, Iluzja, Oszustwa

Książę Kłamstw, Mroczne Słońce – śmiertelnik, który zastąpił Bane’a, Bhaala i Myrkula, zabitych w Czasach Kłopotów. Zabił Bhaala i Mystrę. Jest bogiem tyranii, spisków i kłamstw. Jego symbolem jest czarne słońce z czaszką w środku. Jego kapłani noszą purpurowe szaty. W Damarze głoszenie jego kultu jest zabronione, choć nie ściga się jego wyznawców. Jednak coraz głośniej o tym, że dwór chce zdecydowanie zablokować rozprzestrzenianie się tego kultu.

cyrrollalee_symbolCyrrollalee
Charakter: Neutralny Dobry

Domeny: Rodzina, Niziołki, Prawo, Dobro

Bogini podstawowych wartości niziołków – przyjaźni i zaufania. Jej symbol ma podwójne znaczenie, z jednej strony oznacza gościnnie otwarte drzwi dla wszelkich gości, z drugiej zaś zaproszenie do odkrywania nowego. Patronuje również rzemiosłom, a wiec artystom, strażnikom, gospodarzom i kucharzom.

Deneirdeneir_symbol
Charakter: Neutralny Dobry

Domeny: Dobro, Wiedza, Ochrona, Runy

Bóg literatury, sztuki i informacji przekazywanych na piśmie. Jest bratem Oghmy. Jego symbolem jest świeca i oko umieszczone tak, aby przypominało świecznik. Pełni funkcje Skryby swego brata. Jego wyznawcami są historycy, mędrcy, poszukiwacze wiedzy, naukowcy, studenci i skrybowie. Jednak jest to mało popularne bóstwo, które żyje w cieniu innych bóstw Wiedzy i Wynalazczości. Tak samo sytuacja wygląda w Damarze, gdzie Oghma, Milil, czy Gond są znacznie bardziej rozpoznawalni.

dugmaren_symbolDugmaren
Charakter: Chaotyczny Dobry

Domeny: Chaos, Rzemiosło, Dobro, Krasnoludy, Wiedza, Runy

Dugmaren Jasna Opończa to krasnoludzki bóg odkryć, wynalazków i postępu. Opiekuje się wszelkiego rodzaju naukowcami swej rasy, zsylając im pomyśli i nowe idee. Zwany Wędrującym Myślicielem, raczej nie ma zbyt wielu wyznawców w dolinie.

Dumathoinsymbol_of_dumathoin
Charakter: Praworządny Dobry

Domeny: Ziemia, Dobro, Prawo, Krasnoludy

Strażnik Tajemnic Ukrytych Pod Górą, krasnoludzki bóg górników, a zwłaszcza tych z podrasy tarczowych. To on umieścił w ziemi cenne metale. Patronuje też eksploracji podziemnych korytarzy i opiekuje się śmiercią krasnoludów. Jego symbol to klejnot umieszczony we wnętrzu góry. Jest jednym z popularnieszych bogów krasnoludzkich w regionie Wrót Krwawnika, a to przez ogromną ilość brodatych górników w Górach Galeny.

Category: Chłodne Ziemie
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
Leave a Reply