środa, Czerwiec 02nd, 2010 | Author:

battle_p27Ludność Damary, a szczególnie Doliny Krwawnika, nauczyła się pokładać ufność w bogach, gdyż to od ich łaski już tyle razy zależał ich los. Mimo iż dominującymi wyznania są tutaj Ilmater, Sylvanus i Tempus, to i inne kulty rozwijają się. Jedne przyciągają coraz większą liczbę wyznawców, inne zaś wciąż wydają się obce na tych ziemiach.

tempus_symbolTempus
Charakter:  Chaotyczny Neutralny

Domeny: Ochrona, Siła, Wojna, Chaos

Bóg wojny, czczony głównie przez wojowników z każdej części Krain. Czasami pojawia się przed bitwą wskazując zwycięzcę, łatwo jednak zmienia zdanie, dlatego kapłani obydwu stron starają się go udobruchać.  Przez barbarzyńców z mroźnej północy nazywany jest on także Temposem. W Damarze uznawany jest za jedno z głównych bóstw, opiekuna setek wojowników strzegących tych ziem, zaś we Wrotach Krwawnika znajduje się jego świątynia.

torm_symbolTorm
Charakter: Praworządny Dobry

Domeny: Prawo, Ochrona, Dobra, Siła

Bóg lojalności i posłuszeństwa, główny patron paladynów, prawych wojowników, rycerzy, obrońców. Wraz z Ilmaterem i Tyrem stanowią tak zwaną Triadę – grupę potężnych, dobrych bóstw. Ich kaplice znajdują się w opactwie we Wrotach Krwawnika. Kapłani Torma mają dość znaczne wpływy w Damarze.

tyr_symbolTyr
Charakter: Praworządny Dobry

Domeny: Prawo, Sprawiedliwość, Ochrona, Dobro, Wiedza

Bóg sprawiedliwości, jego wyznawcami jest wielu sędziów i paladynów. Jego wyznawcy widzą świat w czerni i bieli, bez odcieni szarości. Jego symbolem jest młot wojenny pod wagą. Jest członkiem triady, jego kaplica we Wrotach mieści się w opactwie. Jednym z najbardziej znanych wyznawców Tyra w Dolinie jest Mistrz Zakonu Grama – Orel Makarov.

tymora_symbolTymora
Charakter: Chaotyczny Dobry

Domeny: Szczęście, Zmiana, Ochrona, Chaos, Podróż

Bogini szczęścia oraz patronka hazardzistów. Jest opiekunką harfiarzy, przygód, zwycięstwa, umiejętności, dobrego losu. Jest siostrą Beshaby, bogini nieszczęścia. Obie zrodziły się z bogini losu – Tyche. W Dolinie, gdzie pojawia się coraz więcej kupców, poszukiwaczy przygód staje się z każdym tygodniem bardziej popularna.

230px-umberlee_symbolUmberlee
Charakter: Chaotyczna Zła

Domeny: Woda, Burza, Zniszczenie, Chaos, Zło

Bogini mórz, oceanów, fal i morskich wiatrów. Jej symbolem są sztormowe, wysokie fale. Jest jednym z Bóstw Furii. Przed jej mocą drżą wszyscy, którym przyjdzie odbywać podróż morską. W Damarze praktycznie jej kult nie istnieje na szerszą skalę. A w Dolinie nie spotyka się go wcale.

valkur_symbolValkur
Charakter: Chaotyczny Dobry

Domeny: Powietrze, Woda, Chaos, Ochrona, Dobro

Jest bogiem spokojnego morza, dobrych wiatrów i bitew morskich. Chroni żeglarzy przed gniewem Bóstw Furii, a także zwalcza wpływy Umberlee. Jednak, jako że w Dolinie trudno doszukać się morza, to i trudno spotkać jego wyznawców.

velsharoon_symbolVelsharoon
Charakter: Neutralny Zły

Domeny: Magia, Śmierć, Nekromancja, Zło

Opiekun liszów (sam był jednym z nich), nekromantów, nieumarłych. Patronuje wszelakiej sztuce nekromancji. Jego wyznawcami są Ci wszyscy, którzy poszukują drogi do nieśmiertelności w praktykach czarnej magii. Mimo, że jest oficjalnie podwładnym Azutha, to sprzymierzył się z Talosem. Jego kościół i wyznawcy są w Damarze ścigani i skazywani na śmierć z niezwykłą wręcz determinacją.

waukeen_symbolWaukeen
Charakter: Neutralny

Domeny: Wiedza, Handel, Podróż, Równowaga, Ochrona

Bogini handlu, pieniędzy, kupców, bogactwa. Czczona wszędzie tam, gdzie pojawiają się kupcu i ludzie interesu. Przez wiele lat uważana za martwą, jednak w 1370 roku została uwolniona z pułapki i od tej pory odzyskuje wpływy. W Dolinie Krwawnika można znaleźć wiele jej domowych kapliczek i stale rosnące grupy wyznawców związane z kompaniami handlowymi.

vhaeraun_symbolVhaeraun
Charakter: Chaotyczny Zły

Domeny: Chaos, Drowy, Zło, Oszustwo, Podróż

Drowi bóg handlu i złodziei. Jego wyznawcami są zabójcy, mężczyźni mrocznych elfów, tancerze cienia, truciciele, półdrowy. Jego Kościół jest w delikatnej opozycji wobec Lolth.

Category: Chłodne Ziemie
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
Leave a Reply