Organizacje

Straż Jarla

Wojownik, dla którego całe życie to nieustanna walka nie zna pojęcia pokoju. Walka jest esencją życia i jeśli nie jest na wyprawie to wówczas może nieświadomie szukać zwady z innym wojownikiem, a po kilku głębszych jest to bardziej niż pewne. Jeńcy, którzy stali się niewolnikami nigdy nie pogodzili się ze swoim losem i czekają jedynie na okazję, by obrócić się przeciw swoim panom.
Są to powody powstania straży Jarla. Jeden z dawnych króli wybrał klan Cichego Cisu jako odpowiedzialny za spokój i porządek na terenie wyspy. Jego jarl stał się kapitanem, który odpowiada jedynie przed królem. Tak wyglądała straż jarla aż do panowania króla Thorika, który wydał dekret, że straż Jarla ma przyjmować do swych szeregów każdego o odpowiednich umiejętnościach, a nie tylko członków klanu Cichego Cisu.

Straż Jarla posiada liczne grupy mężnych ludzi broniących miasta oraz jego okolicznych terenów. W mieście ma trzy kluczowe posterunki (jeśli nie liczyć samych bram, murów i bezpośrednio w nie budowanych garnizonów): Wieżę Thorika z dowodzącym tam kapitanem, posterunek zachodni i posterunek Cisu, bardziej w centrum miasta. Poza miastem interesują ich przeważnie obrzeża miejskie oraz główne trakty, wiodące do ostoi dla karawan na wschodzie. Rzadko kiedy zachodzą do Lasów Łowieckich i nigdy na bagna czy na północ dalej od przystani. Aczkolwiek ich jurysdykcja sięga praktycznie na całą wyspę, to rzadko kiedy się kwapią by egzekwować prawo tak daleko.

Do zadań tej organizacji należy przede wszystkim egzekwowanie praw, trzymanie porządku oraz łapanie przestępców. Od kiedy do jednostki może przystąpić prawie każdy, zwiększyły się przypadki łapówkarstwa i nieudacznictwa organizacji, szczególnie na wschodzie i w slumsach (gdzie prawie w ogóle się nie zapuszczają). Są oczywiście nadal starzy weterani znani są ze swojej surowości i doświadczenia, ale zazwyczaj pilnują bogatszych dzielnic w mieście lub traktów.

Gildia Magów

Dla większości słowo mag kojarzy się z ekscentrycznym i traktującym wszystkich wokół z wyższością osobą, która jeśli nie spędza czasu na wędrówkach to siedzi w swojej wieży, która znajduje się gdzieś na odludziu.
Jednakże czasem zdarza się, że grupa magów uznaje, że współpraca może przynieść większe korzyści. Efektem tego jest powstanie gildii magów.
Enigmatyczny artefakt z dawnych czasów okazał się powodem, dla którego kilku magów założycieli postanowiło wpierw pojawić się na wyspie, a następnie założyć gildie.
Niewiele wiadomo na temat tego dlaczego król pozwolić na wyspie postać podobnej gildii magów.

Jak wiele gildii tak i ta, która znajduje się na wyspie za swój cel upatruje wspieranie wzajemne swoich członków, które może przybierać formę prowadzonych badań, poszukiwań artefaktów czy prowadzenia nauczania przyszłych pełnoprawnych magów gildii, która to forma działalności, tak jak i sprzedaż magicznych wyrobów ma zasilać skarbiec gildii, z którego można korzystać, by finansować główne cele gildii. W wielu miastach podobne gildie oprócz zwyczajowych zadań gildii biorą udział w obronie miasta przeciw wrogom korzystającym z magii. Jednakże mieszkańcy wyspy traktują magów jako wynaturzenie i otwarcie wytykają magów gildii palcami i każą się wynosić, to gdy nikt nie patrzy nie mają sprzeciwów, by zakupić magiczną miksturę lub inny przedmiot nasycony magią.
Gildia stanowi nie tylko formę współpracy pomiędzy magami, ale i ochrony, która zdaje się mówić, że jeśli zaatakujesz jednego maga, to zaatakujesz wszystkich.

Synowie Tempusa

Pierwotnie synami Tempusa określano wojowników wraz ze swym wodzem, którzy wyruszali na wyprawy, z których mieli powrócić zwycięsko z bogactwami i jeńcami. Wraz z upływem lat lużne grupy określane tym mianem zaczeły się łączyć, by tym skuteczniej prowadzić walki. Wymusiło to pojawienie się hierarchi, gdzie największy wojownik zostawał wielkim wodzem, a tym samym królem. Z czasem jednak ta tradycja nie tyle zanikła, co zmieniła się. Własza króla stała się dziedziczna, a wstępujący na tron nowy król stawał się jednocześnie wielkim wodzem synów Tempusa.

Głównym zajęciem synów Tempusa jest napadanie na inne statki. Działania te nie są chaotyczne, ale przypominają zachowanie watahy wilków, które upatrzywszy sobie ofiarę wpierw ją męczą, zaganiając w miejsce, gdzie zostanie zabite i zjedzone.

Szkarłatna Liga

Królewska liga handlowa powołana celem zarządzania wymianą handlową pomiędzy wyspą a Neverwinter. Od podpisania nowego traktatu handlowego oraz otwarcia tzw. Szkarłatnego Szlaku kompania sprawuje monopol na wymianę handlową za jego pośrednictwem. Organizacja zrzesza głównie kupców, handlarzy i rzemieślników jednak jej szeregi zasilają również Szkarłatne Płaszcze – najemni ochotnicy powołani do ochrony towarów, magazynów oraz statków handlowych. Naczelnikiem Ligi mianowany został przez samego króla Arvid Northug – surowy służbista powiązany z królewskim klanem.